0 oy
(1.2k puan) tarafından

Adet ağrısı nedir, sebepleri ve ağrısının hafifletmenin yolları nelerdir?

1 cevap

0 oy
(1.2k puan) tarafından

Adet Ağrısı Nedir

 Yüzyıllardır insanlığın varoluşundan bu yana kadınlar vücutlarında çeşitli döngüler yaşamışlardır ve adet döngüsü de bu döngülerden biridir. Rahim içerisinde gerçekleşen ve döllenmeyen yumurtanın her ay 1-7 gün boyunca dışarı atılmasına adet döngüsü denmektedir. Adet döngüsü bir kadında ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar sürmekte olan ve vücudun sağlığına olumlu yönde etki edebilen bir süreçtir lakin bu süreci bazı kadınlar oldukça sancılı geçirmektedir. İçerdeki yumurtayı atmak için rahim kasları kasılmakta ve kanı dışarı göndermektedir fakat bu durum gerçekleşirken kasın anormal derecede kasılması gibi durumlarda vücut şiddetli ağrılara maruz kalabilmektedir.

Adet Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Adet ağrısı günümüzde pek çok kadının şiddetli bir şekilde yaşadığı urumdur. Bu durumun pek çok sebebi bulunmaktadır ve vücudu soğuk tutmak bu sebeplerin başında gelir. Kasların rahat ve sistematik bir şekilde çalışması için sıcak ortam oldukça önemlidir fakat ayakların veya karnın soğuk ortama maruz kalması ağrıyı şiddetlendirecektir.

Rahim anomalileri de adet ağrısının bir diğer sebebidir. Rahimde kist veya başka bir hastalık bulunması bu ağrının oluşmasına hatta dayanılmayacak noktaya gelmesine yol açabilmektedir ve rahim anomalisinde mutlaka uzman bir doktora görünmek gerekmektedir. Adet ağrısının sebebi bazen de hızlı kilo verme veya hızlı kilo almaktan kaynaklanabilir. Bu tarz durumlarda vücudun hormon dengesi bozulur ve adet günlerinin ağrılı geçmesine yol açmaktadır.

Adet Ağrısını Hafifletmenin Yolları Nelerdir?

Adet ağrısı çoğu kadının şikâyetçi olduğu bir durumdur ve aslında bu ağrıyı geçirmekten ziyade hafifletmenin pek çok yolu vardır. Sıcak su torbası karın kaslarını yumuşatacağı için bir beze sarılarak karna koyulabilir lakin asla çıplak bir şekilde karınla temas etmemelidir. Ağrıyı hafifletecek bir diğer etken de ağrı kesicilerdir ve bu hapların doktor önerisiyle alınması tavsiye edilmektedir.

Hoş geldiniz, Kadin1.com sizelere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...