0 oy
(1.2k puan) tarafından
Adet olmanın yaşı kaç acaba ?

1 cevap

0 oy
(1.2k puan) tarafından

Adet Olma Yaşı Kaçtır

 Varoluştan bu yana insanlık pek çok değişiklik ve döngüyle birlikte yaşamıştır ve bu döngülerin en önemlisi de kadınların yaşadığı adet döngüleridir. Adet döngüsü rahimdeki döllenmeyen yumurtanın yumurtalık kanalından geçerek dışarı atılmasına denmektedir. Ergenlik dönemine giren her sağlıklı genç kız bu döngüyü yaşamakta ve menopoza kadar da devam etmektedir. Adet döngüsünü bazı genç kızlar erken yaşamakta bazıları ise olması gerekenden daha geç yaşamaktadır. 11-13 yaş aralığı sağlıklı bir kızda adet görmenin olması gerektiği yaşlardır lakin yaşıtlarına göre kilolu olan kızlar gelişimlerini erken tamamladıkları için 9-10 yaşlarında da adet görebilmektedir. Bazı genç kızlar ise 15-16 yaşına kadar adet görmezler ve bunun sebebi ise vücuttaki kan oranının azlığı veya aşırı zayıflıktan kaynaklanabilmektedir.

Doğru Yaşta Adet Görmenin Önemi Nedir?

Adet görme oldukça normal olan ve sakinlikle karşılanması gereken bir durumdur. Bu döngü her ayın genellikle 4-7 günü gerçekleşmekte ve döllenme olmadığı sürece devam etmektedir. Bu süreci görmenin yaşı oldukça önemlidir çünkü 7-8 yaşındaki küçük bir çocuğun adet gördükten sonraki süreçte ruh hali oldukça karamsar olma eğilimindedir ve kişiyi bunalıma sokabilir. Daha geç adet görmek ise kişiyi yaşıtlarından daha geride ve yetersiz hissettirmektedir. Adet döngüsünün tam yaşında başlaması için ebeveynlerin kız çocuklarını düzgün ve dengeli bir şekilde beslenmeye ve sporsal faaliyetlere yönlendirmesi gerekmektedir.

Adet Görmede Yaşın Önemi Nedir?

Adet görmek her kızın başına gelebilecek kadar normal bir olaydır. Bu normal olayın doğru yaşta gerçekleşmesi için ebeveynlere büyük bir iş düşmektedir fakat bu iş ihmal edildiği taktirde çocuk psikolojik rahatsızlıklara maruz kalabilir. Erken veya geç adet görme kişilerin ruh sağlığını etkileyebileceği gibi bazı istisnai durumlarda beden sağlığını da etkileyebilmektedir.

Hoş geldiniz, Kadin1.com sizelere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...